Festyn 2012

W Parafii św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy od kilku lat stałym wydarzeniem w ciągu roku jest festyn parafialny organizowany w ostatnią niedzielę sierpnia. W tym roku wypadał w dniu o tyle nietypowym, że 26 sierpnia obchodziliśmy Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie było wątpliwości, że to właśnie wstawiennictwu Maryi zawdzięczaliśmy wspaniałą pogodę, bowiem niedzielny poranek przywitał nas dość obfitymi strugami deszczu i już pojawiały się u niektórych pytania, co zrobić? Ale z godziny na godzinę zza chmur  powoli wyłaniało się słońce, by na początek naszego świętowania o godz. 15-tej przywitać wszystkich przybyłych oraz zachęcić tych wahających się do wyjścia z domu. A naprawdę było warto ze względu na przygotowany program i kuchnię. Festyn bowiem to nie tylko okazja do zebrania funduszy, ale przebywanie razem, wspólna zabawa, rozmowy to budowanie wspólnoty i jedności wśród parafian, okazja do lepszego poznania swoich sąsiadów. Na co można było liczyć podczas festynu? Ci głodni mogli spróbować  czegoś przygotowanego specjalnie na tę okazję przez nasze parafianki. Po raz pierwszy na festynie pojawiły się potrawy zdrowej kuchni przygotowane przez specjalistę w tej dziedzinie – Panią Barbarę Makułę. To stoisko szczególnie przykuwało uwagę ze względu na kolorystykę i duży wybór potraw warzywnych, od zwykłej rzodkiewki po raczej mało znany koper włoski czy seler naciowy. Jak co roku dzieci miały atrakcje przy pokazie sprzętu strażackiego, wielu zabaw, malowania twarzy. Specjalnym punktem programu była IV Parafialna Wystawa Psów (rasowych i wielorasowych). Tym razem odbyła się z podziałem na psy duże i małe, gdzie tych drugich było zdecydowanie więcej. Wystawa to okazja do zaprezentowania swoich pupili ale także możliwość usłyszenia od  członków Związku Kynologicznego czegoś na temat postępowania z czworonogami. Dla właścicieli zarówno psów jak i innych stworzeń było pokropienie święconą wodą poprzedzone krótką modlitwą z prośbą o błogosławieństwo.
Podczas festynu nie zabrakło również czegoś dla ducha. Przez cały czas była czynna galeria z wystawą ikon. W tym roku zaprezentowane zostały przede wszystkim prace uczestników warsztatów ikonograficznych odbywających się wiosną w parafii św. Józefa. Młodsze pokolenie miało również okazję usłyszenia od starszych osób wspomnień z początków powstawania Parafii na terenie byłych koszar radzieckich a także pierwszych festynów.
W programie imprezy były wreszcie licytacja wartościowych rzeczy (najcenniejsza okazała się ikona pisana na kamieniu przywiezionym z Góry Olimp) oraz loteria fantowa z kamerą cyfrową jako nagrodą główną.

O tym, że festyn był udany świadczy chociażby fakt, że tym razem o godzinę później zakończyliśmy zabawę, wdzięczni Bogu za mile spędzony czas i już z nowymi przemyśleniami i pomysłami na kolejne.

Comments are closed.